Gabinet proktologiczny
Proktologia jest bardzo ważną specjalnością medyczną, która diagnozuje i leczy choroby końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy (część jelita grubego), kanału odbytu i odbytu.
Nie należy unikać wizyty u lekarza specjalisty Proktologa, bo pomimo, że dla niektórych osób może ona wydawać się krępująca, lekarz może przy pierwszej wizycie w wielu przypadkach od razu zaradzić uciążliwym dolegliwościom a także powstrzymać pogorszenie się schorzenia do stanu, gdzie leczenie farmakologiczne może już nie wystarczyć.
W czasach podwyższonego poziomu stresu, złych nawyków żywieniowych to właśnie ten lekarz, potrafi szybko zdiagnozować i zaleczyć m.in., takie schorzenia jak: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i pomoc w codziennym funkcjonowaniu.
W Chirurgii Poznańskiej naszymi pacjentami zajmuje się Dr n. med. Piotr Kopaczyński – specjalista chirurg i proktolog, który od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelita grubego i odbytu. Stosuje metody małoinwazyjne. Współpracuje też z ośrodkami wykonującymi badania endoskopowe i obrazowe.
Ma duże doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób odbytu, gdzie stosuje najnowsze techniki.
Zapraszamy do zapisu do poradni proktologicznej !
Pacjenci, którzy powinni skorzystać z porady proktologa najczęściej cierpią na:
- przewlekłe zaparcia lub ostre biegunki,
- częste uczucie wzdętego brzucha problemy z gazami,
- ból podczas wypróżniania się lub/i uczucie niepełnego wypróżnienia,
zauważają niepokojące zmiany w okolicach odbytu, - uczucie pieczenia lub świąd
- krew lub śluz w stolcu,
- hemoroidy (żylaki odbytu)
- nietrzymanie stolca
- ropień okołoodbytniczy
- wypadanie odbytu
- nowotwór jelita grubego
Badania wykonywane w ramach diagnostyki proktologicznej
Lekarz proktolog, aby móc postawić diagnozę przeprowadza najpierw wywiad z pacjentem. Pytania mogą dotyczyć: nawyków żywieniowych, stresu, trybu codziennego życia i życia zawodowego.
Poza wywiadem lekarz przeprowadza odpowiednio dobrane badania , może to być badanie per rectum, czyli podstawowe badanie lekarskie stosowane w proktologii podczas kontrolnej wizyty lub badania diagnostyczne bardziej szczegółowe wykonywane w miejscu zaleconym przez lekarza:
· anoskopia – badanie w którym wykorzystuje się wziernik, służący do oceny stanu końcowego odcinka odbytnicy i kanału odbytu;
· rektoskopia – to również badanie, w którym za pomocą lekarz dokonuje głębszego badania podczas którego możliwe jest pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego;
Lekarz proktolog może także zlecić inne badania poszerzające diagnostykę np. USG przezodbytnicze, prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego, testy wykrywające obecność krwi utajonej w kale , lub podstawowe laboratoryjne badanie krwi i kału.
Leczenie schorzeń proktologicznych
Najczęstsze leczenie w początkowej fazie objawów to leczenie farmakologiczne, dlatego nie warto zwlekać z pierwszą wizytą u proktologa.
Niestety, czasem konieczne ale bardzo pomocne okazuje się leczenie chirurgiczne.